Annonse
Salangen-Nyheter

Forsvarer arbeidsmiljøloven:

I dag blir det streik!

Kim Håkon Pedersen og andre medlemmer i Fagforbundet Salangen går ut i politisk streik i dag onsdag. Dette i forbindelse med regjeringas forslag om endring av arbeidsmiljøloven. FOTO: HERLEIF KRISTOFFERSEN

Kim Håkon Pedersen og andre medlemmer i Fagforbundet Salangen går ut i politisk streik i dag onsdag. Dette i forbindelse med regjeringas forslag om endring av arbeidsmiljøloven. FOTO: HERLEIF KRISTOFFERSEN

SJØVEGAN: Fagforbundet Salangen arrangerer idag politisk streik. Dette i forbindelse med regjeringas forslag om endring av Arbeidsmiljøloven.

Salangen-Nyheter
Nye Salangen-Nyheter AS

Publisert:

Annonse
Annonse

En samlet fagbevegelse går imot regjeringens forslag til endring av arbeidsmiljøloven, og varsler en to timer lang streik i dag 28.januar. Fagforbundet henviser til at de foreslåtte endringene vil føre til blant annet flere midlertidige stillinger, lengre arbeidsøkter, mer overtid, og hyppigere søndagsarbeid.

Makt

Regjeringens forslag flytter makt fra arbeidstakerne over til arbeidsgiverne, hevder Fagforbundet. - Forsvar arbeidsmiljøloven. Dette er en politisk streik, og det er frivillig å delta, og Fagforbundet oppfordrer til at flest mulige medlemmer deltar i denne streiken. Arbeidsgiver kan trekke deg i lønn de to timene streiken varer, sier hovedtillitsvalgt i Fagforbundet Salangen, Kim Håkon Pedersen. Han understreker at det ikke blir utbetalt noe streikebidrag under denne politiske streiken. - En politisk streik ikke skal ramme arbeidsgiver unødig, og at det må taes hensyn til liv og helse, sier Pedersen bestemt.

Lokalt

Programmet for streike- arrangementet blir følgende: - Dette er et samarbeid mellom Utdanningsforbundet, Norsk sykepleieforbund og Fagforbundet i kommunen. Klokken 14.30 samles alle organiserte på torgallmeningen på Sjøvegan, hvor det blir 2 appeller og deretter fakkeltog fra Sjøvegan- sentrum og opp mot Sjøvegan videregående skole. Der blir det også apell avsluttningsvis, sier Pedersen som håper på bred deltakelse av alle organiserte for denne felles markeringen.

Annonse