Salangen-Nyheter

500 år siden første bokutgivelsen:

Leselysten skal fremmes

I år er det bokår, og ved Salangen folkebibliotek kan biblioteksjef, Stein Markussen fortelle at det skal bli satt opp første arrangement allerede i neste uke.

I år er det bokår, og ved Salangen folkebibliotek kan biblioteksjef, Stein Markussen fortelle at det skal bli satt opp første arrangement allerede i neste uke.

SJØVEGAN: Det er nå 500 år siden den første boka ble gitt ut i Norge, og i den forbindelse er det i år Bokår. Det satses stort fra Nasjonalbiblioteket på dette, noe som også kommer til å prege lokale bibliotek.

Salangen-Nyheter
Nye Salangen-Nyheter AS

Publisert:

Annonse
Annonse

I 1519 ble de første bøkene utgitt i Norge. De to liturgiske verkene Missale Nidrosiense og Breviarium Nidrosiense ble trykket i utlandet for erkebiskop ved Nidaros erkebispedømme, Erik Valkendorf. Dette skal i år markeres gjennom et leseår, hvor Nasjonalbiblioteket og regjeringen har satset stort på å fremme leselysten i det Norske folk.

Lokalt arrangement

Ved Salangen folkebibliotek kan biblioteksjef, Stein Markussen fortelle at det skal bli satt opp første arrangement allerede i neste uke. – Det er satt opp en nasjonalmarkering lørdag den 19. januar, men bibliotekene i Troms har bestemt at vi skal ha denne markeringen på tirsdag 15. januar. Dessverre ser det nå ut som at her i Salangen må vi utsette markeringen til den 16. januar. Vi har fått Sonja Westrheim som skal komme å lese fra hennes siste sagnbok, da kommer 5. klasse fra Salangen skole og vi skal være ute å steke pølser i bålpanne, forteller biblioteksjef, Stein Markussen.

I Gratangen blir det også markering, noe en kan lese mer om

her.

Annonse