Extra- sjefen på Sjøvegan kan smile
På pantetoppen i Salangen

Nordmenn bryr seg om miljøet, og setter hvert år nye rekorder i panting. Totalt ble det pantet over 1,5 milliarder flasker og bokser i Norge i 2021.
Hos Extra Sjøvegan ble det pantet hele 760 175 flasker og bokser i 2021. Det er ny rekord og mest i Salangen kommune.
Publisert: 24.02.2022 kl 00:00

Nordmenn bryr seg om miljøet, og setter hvert år nye rekorder i panting. Totalt ble det pantet over 1,5 milliarder flasker og bokser i Norge i 2021. Det er 12 prosent flere enn året før. Den gode panteinnsatsen bidro til at totalt 34 220 tonn plast og aluminium ble resirkulert til nye produkter.
Stor økning
Antall pantede bokser og flasker på Extra Sjøvegan gikk opp med hele 27 prosent i 2021.
– Rema-butikken her er jo lagt ned, så mange av kundene har kommet til oss i stedet. Panteøkningen viser at de også har tatt med panten til oss, og ikke kastet det i søpla i stedet. Det er vi glad for, sier Schjølberg.
*Saken fortsetter under bildet*
Butikksjef Per Schjølberg er fornøyd med å være best i Salangen.
Fokus på miljø
Hos Extra Sjøvegan gjør de flere tiltak for miljøet utover innsamling av flasker og bokser, som å sortere avfall rett.
– I tillegg til sorteringen har vi veldig gode rutiner på matsvinn. Vi lager forundringspakker med datovarer som vi selger for en symbolsk sum, i tillegg til at vi samarbeider med Too Good To Go. Også har vi også lokale bønder som henter en del svinnvarer som frukt og grønnsaker, og brød, som blir mat til dyra, sier Schjølberg.
*Saken fortsetter under bildet*

Randi Haavik Varberg, direktør for marked og kommunikasjon i Infinitum er svært godt fornøyd med at folk er så glade i å pante tomflasker. FOTO: KATRINE LUNKE
Randi Haavik Varberg, direktør for marked og kommunikasjon i Infinitum er svært godt fornøyd med at folk er så glade i å pante tomflasker. FOTO: KATRINE LUNKE
Alt blir resirkulert
De totale pantetallene for Norge i 2021 var 941 millioner bokser og 612 millioner flasker. Det utgjør 287 bokser og flasker for hver eneste nordmann. I tillegg kom det inn 14,5 millioner utenlandske enheter uten pant.
– Vi er svært glade for at folk er så gode til å pante. I vårt system blir absolutt alt resirkulert, igjen og igjen, så panting er svært miljøvennlig, sier Randi Haavik Varberg, direktør for marked og kommunikasjon i Infinitum.