Målet er nådd på Ibestad sykehjem:
Sertifisert Livsgledehjem

Tidligere denne uka ble det feiret på Ibestad sykehjem da de etter at de siden 2017 har jobbet for å bli sertifisert Livsgledehjem. FOTO: IBESTAD SYKEHJEM
HAMNVIK: Ibestad sykehjem nådde målet de har jobbet etter siden kickoff i november 2017 da de ble sertifisert som Livsgledehjem tidligere denne uka. – Det har vært en veldig lang prosess, men det er veldig positivt, sier enhetsleder Hilde Danielsen.
Publisert: 05.04.2019 kl 00:00

Tirsdag 2. april var en festens dag for Ibestad sykehjem da de endelig kunne offentligjøre gladnyheten om at de etter en veldig lang prosess ble sertifisert som Livsgledehjem. Systemet sikrer at beboerne ikke skal være avhengig av «hvem» som er på jobb for å få en verdig hverdag. Enhetsleder på Ibestad sykehjem, Hilde Danielsen stråler over at deres gode arbeid for beboerne har ført til dette resultatet. – Det har ikke kommet gratis, men for hver enkelt individ har tilbakemeldingene vært svært positiv, sier Danielsen fornøyd.
Det pyntes innendørs etter sesongen slik at de som ikke alltid klarer å komme seg ut kan føle tiden flyte bedre. FOTO: IBESTAD SYKEHJEM
Alt dokumenteres
For beboerne betyr sertifikatet en allsidig bedre hverdag med aktiviteter og muligheter til å bestemme selv. – Kriteriene våre er at alle skal få muligheten til ordentlig frisk luft, uansett tilstand de skal være i. Hver enkelt beboer får også frihet til å ha aktiviteter som de selv bestemmer. Vi snakker med pårørende, venner og dem selv for å sikre de får det de vil ha, om det er strikking, avislesning, å gå tur, og mye mer, forklarer Hilde, og legger videre til at et av de viktigste punktene for å være en Livsgledehjem er at alt som gjøres og planlegges dokumenteres så beboerne får samme behandling, uansett hvem som skulle ha vakt.
Dansegjenget Gladdans besøker Ibestad sykehjem og får i gang dansefoten for de som vil være med. FOTO: IBESTAD SYKEHJEM
Dans, sang og dyr
Beboerne skal ikke bare være for seg selv og få gjort ting. Det legges også opp til masse fellesaktiviteter, som er mye verdsatt. – Gladdans kommer på besøk og får dansefoten i gang. Vi har også besøk av sangkor, og hver 14. dag får vi også besøk av barnehagen som gjør litt sprell. Det er bare en myte at eldre mennesker kun vil ha det stille. Mange er kjempeglad for alt de får gjøre, sier enhetslederen til nettavisen.
Beboerne får også besøk av dyr. Det er ekstremt godt verdsatt, spesielt hos dyreelskerne. FOTO: IBESTAD SYKEHJEM
Ibestad Sykehjem har også to undulater. – Siri, undulaten vår har fått seg kjæreste, står det på Ibestad Sykehjem sine facebooksider. FOTO: IBESTAD SYKEHJEM