Mistenksom oppførsel i Øvre Salangen:
- Vær oppmerksom!

Denne siloen er veldig sikret, og allerede tømt for verdifulle minnegjenstander. Men Ole Martin Søbstad er fortsatt skeptisk på de fremmede folkene som var i området. FOTO: ALEKSANDER WALØR
SJØVEGAN: Ole Martin Søbstad observerte i Øvre Salangen ved Elvenes leir en fremmed utenlandsk varebil som oppførte seg mistenksomt. – Jeg ba dem hute, hvis ikke skulle jeg ringe politiet, da fikk de fart på seg, sier han.
Publisert: 03.05.2019 kl 00:00

I Øvre Salangen like ved Elvenes leir hugger Ole Martin Søbstad ved på sin eiendom, da han ser en fremmed varebil ved den gamle brannstasjonen. Det var en hvit varebil med gule skilt med 8 siffer. Dette var tidlig på morgenen, og Søbstad kunne ikke forstå hva de skulle gjøre i området. – Det sto «Diving Service Contracters» på varebilen, og det var ikke noen fra Norge i bilen. Jeg gikk innover, så kom en mørk mann, og spurte om jeg kunne noe engelsk. Jeg fattet ugler i mosen og ba dem hute og reise, hvis ikke skulle jeg ringe politiet. Da fikk de fart på seg, sier han.
Ole Martin Søbstad var på eiendommen sin og hugget ved da han observerte de mistenksomme menneskene i den utenlandsregistrerte varebilen. Siloen er i bakgrunn. FOTO: ALEKSANDER WALØR
Stjeler fra kanoner
Søbstad frykter at dette kunne være tyver som ser etter noe verdifullt. Da det i området eksisterer en silo med kanon fra andre verdenskrig. Det har kommet fram i søkerlyset og blitt nevnt i flere aviser at disse har blitt et mål for tsjekkiske samlere. For 5 år siden gjorde nettavisen det kjent at en slik kanon ble stjelt fra en av kanonstillingene på Salangsverket. – Kan dette være det samme som skjer igjen? Spør Søbstad retorisk. Videre ser Søbstad kritisk på situasjonen og håper at sikkerheten på andre gjenstander i området tas på alvor. – Det er stor trafikk her på kvelds- og natterstid. Kommunen eier en del her, og andre som leier plass. Her er det mye ting og tang som har en verdi som fort kan forsvinne, sier Søbstad.
Det er ingen åpenbare verdisaker inne i siloen, ettersom den er helt tett. Bildet et tatt ved en av de smale åpningene med blits, ettersom det var stupmørkt i selve kammeret. FOTO: ALEKSANDER WALØR